Input:

Práce přesčas, pracovní pohotovost

2.2.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Práce přesčas, pracovní pohotovost

Ing. Růžena Klímová

Podle § 96 ZP je zaměstnavatel povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci o práci přesčas a době pracovní pohotovosti. I v případě, že zaměstnavatel uplatňuje při odměňování práce přesčas paušál, je povinen vést evidenci o práci přesčas.

S vedoucími zaměstnanci lze sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas, a to v rozsahu maximálně 8 hodin týdně, v průměru v jednotlivých týdnech v rámci vyrovnávacího období, které může trvat nejdéle 26 týdnů. V kolektivní smlouvě lze toto období prodloužit až na 52 týdnů. S řadovými zaměstnanci lze nově sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas, nejvýše do 150 hodin ročně. U všech zaměstnanců je však nutné sledovat práci přesčas, neboť za práce přesčas nad sjednaný limit musí být řadovému zaměstnanci poskytnuta mzda s příplatkem za práci přesčas nebo náhradní volno.

Obecně platí, že práce přesčas nesmí podle § 93 ZP překročit 150 hodin ročně. Tento limit není podmíněn souhlasem zaměstnance. Práci přesčas nad 150 hodin může zaměstnavatel nařídit jen na

Nahrávám...
Nahrávám...