Input:

Ostatní příjmy FO

3.12.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

Ostatní příjmy FO

Ing. Martin Veselý

Kategorie "ostatních" příjmů fyzických osob, zdaňovaných v dílčím základu daně podle § 10 ZDP, je v zákoně vymezena zbytkovým způsobem, tj. použije se jen tehdy, když konkrétní příjem poplatníka nelze posoudit jako příjem vymezený v §§ 6 až 9 ZDP.

Právní úprava

Klíčová ustanovení zákona o daních z příjmů jsou pro naše téma následující:

  • § 4 – Osvobození příjmů

  • § 4a – Osvobození bezúplatných příjmů

  • § 10 – Ostatní příjmy

Pokyn D-22

Ve výkladu se také na několika místech odvoláváme na názor publikovaný Finanční správou v Pokynu D-22.

Novela

U tématu osvobozené příjmy upozorňujeme na jednu zásadní novinku účinnou od 1. ledna 2021.

Další obecnou podmínkou je, že příjmem dochází ke zvýšení majetku poplatníka (příjmem by tak nebyla např. vrácená část kupní ceny snížená o stornopoplatek).

Typy ostatních příjmů

Vybrané typy ostatních příjmů jsou vyjmenovány přímo ustanovením § 10 odst. 1 ZDP. Je však třeba poznamenat, že jde pouze o demonstrativní, a nikoli taxativní výčet. Mezi ostatní příjmy patří zejména:

  • příjmy z příležitostných činností či příležitostného pronájmu movitých věcí (viz Příležitostné příjmy),

  • příjmy z úplatného převodu nemovitých, movitých a jiných (např. pohledávek) věcí (viz Prodej majetku FO),

  • příjmy z převodu cenných papírů (viz Cenné papíry),

  • příjmy z převodu účastí na s. r. o., komanditisty na k. s. nebo z převodu družstevních podílů, nesplní-li poplatník podmínky pro osvobození (viz Podíl na obchodní společnosti),

  • bezúplatné příjmy (viz Dary, na tyto příjmy se přitom vztahují četná osvobození).

Výše uvedené příjmy se u fyzických osob objevují nejčastěji. Doplníme si další, které také patří do tohoto dílčího základu daně:

  • příjmy ze zděděných práv z průmyslového a jiného duševního vlastnictví včetně práv autorských a práv příbuzných právu autorskému,

  • přijaté důchody a obdobné opakující se požitky; u těchto plnění se zdaní až nadlimitní část, přičemž limitem je 36násobek minimální mzdy,

  • vrácení emisního ážia nebo příplatku nad základní kapitál,

  • příjmy z rozpuštění rezervního fondu vytvořeného ze zisku nebo z rozpuštění obdobného fondu,

  • podíly na likvidačním zůstatku při likvidaci obchodní korporace (kromě v. o. s.) nebo družstva,

  • vypořádací podíly při zániku účasti na obchodní korporaci (kromě v. o. s.) nebo družstva (viz dále),

  • výhry z hazardních her, reklamních soutěží apod.

Za ostatní příjmy se považují také úroky ze složené jistoty pro fyzickou osobu. Jistota je definována v § 2254 NOZ.

Pod ostatní příjmy nelze zařadit příjem z prodeje věcí zařazených do obchodního majetku.

Pan Vrána je podnikatel a má automobil zařazený do obchodního majetku ("OM"). Rád by při jeho prodeji využil osvobození od daně. To je však možné nejdříve po 5 letech od vyřazení z obchodního majetku. Pokud bude automobil prodán dříve (před vyřazením z OM), bude zdaněn jako příjem ze samostatné činnosti.

Nedojde-li k vyřazení z obchodního majetku před prodejem, jedná se o příjem podle § 7 ZDP se všemi důsledky (daňová zůstatková cena ve výdajích, na druhé straně je příjem součástí dílčího základu daně, který je vyměřovacím základem pro pojistné na sociální a zdravotní pojištění apod.).

Příjmy plynoucí manželům

Příjmy plynoucí manželům ze společného jmění manželů, které patří do dílčího daňového základu v § 10 ZDP, se zdaňují jen u jednoho z nich.

Optimalizace

Manželé se tedy mohou rozhodnout, který z nich uvede dotčený příjem do daňového přiznání, vyberou si, co je pro ně daňově výhodnější.

Bezúplatné příjmy

Bezúplatné příjmy jsou příjmy bez přímého protiplnění jako např. dary, dědictví, přátelská výpomoc, bezúplatné zřízení věcného břemene či jiný majetkový prospěch. Za bezúplatný příjem se však nepovažuje (a předmětem daně není) majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce a vypůjčitele při výpůjčce.

Za bezúplatné příjmy se rovněž nepovažují vzájemné dary (§ 21c odst. 3 ZDP), které se pro daňové účely posoudí jako koupě nebo směna.

Společnost Italská 15, s.r.o., potřebuje rozšířit svůj pozemek ve vnitrobloku. Směňuje proto s panem Pilným nepotřebný sklep a nabývá pozemek parc. č. 141/2. Zjištěná hodnota pozemku činí 30 000 Kč, přičemž společnost doplatí částku 50 000 Kč.

Z pohledu pana Pilného dochází k příjmu z titulu prodeje pozemku v hodnotě 80 000 Kč. Nyní záleží na tom, zda jej vlastnil déle než 5 let (a příjem tak bude od daně osvobozený), anebo méně než 5 let. V tom případě by zdanil příjem 80 000 Kč a k němu uplatnil výdaj 30 000 Kč plus případné další výdaje povolené ustanovením § 10 ZDP (viz dále).

Také pro bezúplatné příjmy platí, že jako ostatní příjmy budou zdaněny toliko příjmy "zbytkové", tedy takové, které se nevejdou do jiných dílčích daňových základů (nejsou-li součástí příjmů ze závislé činnosti nebo podnikání).

Pan Stanislav, majitel autoservisu, obdržel od města účelový dar 65 000 Kč určený na rozšíření a údržbu pásu zeleně mezi autodílnou a veřejným prostranstvím. Půjde o příjem z podnikání zdanitelný podle § 7 ZDP.

Bezúplatný příjem se ocení podle ZOM, s výjimkou jiného majetkového prospěchu sjednaného jako opakujícího se po dobu neurčitou, po dobu delší než 5 let nebo po dobu života člověka. V těchto případech se hodnota bezúplatného příjmu stanoví jako pětinásobek hodnoty ročního plnění.

Osvobození od daně přitom požívají bezúplatné příjmy mezi příbuznými v linii přímé a v linii vedlejší a od osoby, se kterou poplatník žil nejméně jeden rok bezprostředně předtím ve společné domácnosti; tyto příjmy jsou od daně osvobozeny bez hodnotového omezení. Jiné příležitostné bezúplatné příjmy jsou osvobozeny, pouze pokud v úhrnu nepřesáhnou částku 15 000 Kč od jednoho poplatníka.

Student Petr obdržel za úspěšné složení maturity od strýce notebook v hodnotě 28 000 Kč. Tento příjem je od daně osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) ZDP bodu 1. Kdyby ale byl poskytnut např. místním spolkem, testoval by se limit 15 000 Kč a při jeho přesažení by byl předmětem daně z příjmů.

Další informace k této problematice jsou k dispozici v článcích Bezúplatné příjmy a Dary.

Osvobození

U ostatních příjmů vždy nejdříve testujeme možné osvobození. Řada položek (včetně bezúplatných příjmů, viz dále) totiž může již být osvobozena od daně, a to buď podle obecnějšího § 4 ZDP věnovaného výhradně osvobozením příjmů fyzických osob, nebo podle některého z ustanovení § 10 odst. 3 ZDP věnovaného ostatním příjmům.

Časové testy

V některých případech přitom ZDP používá časové testy a hodnotové limity. Mezi nejpoužívanější osvobození vázaná na časový test držby příslušného aktiva patří:

  • osvobození příjmů z prodeje nemovité věci, ve které měl poplatník bydliště – časový test 2 roky, blíže viz § 4 odst. 1 písm. a) ZDP,

  • osvobození příjmů z prodeje jiné nemovité věci – časový test 5 let, blíže viz § 4 odst. 1 písm. b) ZDP; pro nemovitosti nabyté po 1. 1. 2021 se časový test prodlužuje na 10 let, ledaže poplatník použije stržené prostředky k obstarání bytové potřeby,

  • osvobození příjmů z prodeje motorového vozidla – časový test 1 rok, blíže viz § 4 odst. 1 písm. c) ZDP,

  • osvobození náhrady za uvolnění bytu (tzv. odstupného) – časový test použití prostředků na obstarání bytové potřeby do konce následujícího roku, blíže viz § 4 odst. 1 písm. v) ZDP.

Pan Libor obdržel v roce 2020 odstupné za uvolnění bytu 300 000 Kč, které by rád použil pro obstarání bytové potřeby. Časovým limitem použití této částky ke stanovenému účelu je konec roku 2021 (nebo v tomto případě "v době jednoho roku před jejím obdržením"). Přijetí odstupného je však povinen oznámit finančnímu úřadu do konce roku, ve kterém je přijal.

Dodrží-li pan Libor předepsaný limit, uplatní osvobození a příjem vůbec neuvede na daňovém přiznání. V opačném případě by šlo o příjem zdanitelný podle § 10.

  • osvobození příjmů z převodu účastí na společnosti s ručením omezeným nebo komanditní společnosti – časový test 5 let, blíže viz § 4 odst. 1 písm. s) ZDP,

  • osvobození příjmů z prodeje cenných papírů – hodnotový limit 100 000 Kč, blíže viz § 4 odst. 1 písm. w) ZDP, a zároveň časový test 3 roky, blíže viz § 4 odst. 1 písm. x) ZDP (viz Cenné papíry).

Osvobození od daně a "hlášení"

Příjmy osvobozené od daně neuvádí poplatník v daňovém přiznání, může mu však vzniknout oznamovací povinnost podle § 38v a násl. ZDP.

Příležitostné příjmy

Dosáhl-li poplatník příležitostných příjmů z příležitostné činnosti, z příležitostného nájmu movitých věcí nebo z nepodnikatelské zemědělské výroby (tj. poplatník nepodléhá evidenci a není evidován jako zemědělský podnikatel ve smyslu § 2e odst. 2 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství), lesního nebo vodního hospodářství v ročním úhrnu nejvýše 30 000 Kč, jde o příjmy osvobozené.

Specifické ustanovení platí pro chovatele včel, pro něž je stanovena limitní částka 500 Kč na jedno včelstvo, a to až do 60 včelstev.

Jestliže úhrn příležitostných příjmů hodnotovou hranici 30 000 Kč přesáhne, je třeba zdanit veškeré příjmy, nikoli jen částku nad tuto hranici.

Příjmy z hazardních her

Pod ostatní příjmy spadají rovněž příjmy z hazardních her, přičemž ZDP v § 10 odst. 1 písm. h) sem řadí a jako jednotlivý typ příjmů uvádí loterie a tomboly, kursové sázky, technické hry (výherní automaty apod.), živé hry (ruleta, Black jack, kostky), turnaje živé hry včetně turnajů malého rozsahu (např. poker) a jiné hazardní hry. Zákon přitom nerozlišuje, zda jde o hru na internetu, nebo v kamenné provozovně. Tyto příjmy jsou osvobozeny do 1 milionu Kč, přičemž vždy bereme v úvahu příjmy po odpočtu prokázaných vkladů v rámci příslušného druhu příjmu. U loterií a tombol se výše vkladů neodečítá.

Daň z loterií a tombol odvádí provozovatel, ostatní příjmy z hazardních her patří do daňového přiznání.

Jednotlivé typy příjmů jsou obdobně důležité jako v jiných kategoriích ostatních příjmů. Posuzujeme je totiž zvlášť. Vyhraje-li poplatník 800 000 Kč v ruletě a 400 000 Kč

Nahrávám...
Nahrávám...