Input:

Nezdanitelná část základu daně FO

31.1.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

Nezdanitelná část základu daně FO

RNDr. Josef Novák, CSc., Ing. Jan Ambrož

Významný prvek ovlivňující konečnou daňovou povinnost představují nezdanitelné části základu daně z příjmů fyzické osoby podle § 15 ZDP.

Rada
Snížení daňové povinnosti, která je dána uplatněním slevy na dani, se věnujeme v článku Slevy na dani z příjmů FO.

Právní úprava

Právní úprava

Legitimní možnost snížení základu daně prostřednictvím nezdanitelných částí základu daně realizujeme podle § 15 ZDPa jedná se o následující položky:

  • poskytnutá bezúplatná plnění (dále "dary"),

  • úroky z hypotečních úvěrů a ze stavebního spoření,

  • penzijní připojištění,

  • penzijní pojištění,

  • doplňkové penzijní spoření,

  • soukromé životní pojištění,

  • zaplacené členské příspěvky odborům,

  • zvláštní titul související se vzděláváním.

Procesní souvislosti

Problematiku doložení nároku na uplatnění nezdanitelných částí základu daně řeší zákon o daních z příjmů v § 38k (způsob uplatnění) a § 38l (prokazování). Nepřímo v § 38ch ZDP, který popisuje roční zúčtování záloh, ale též vazby na povinnost podat daňové přiznání podle § 38g ZDP.

Rada
Všem rozhodujícím položkám se věnujeme samostatně. Další informace získáte také v článku Zálohy na daň z příjmů FO ze závislé činnosti.

Novely

Za kalendářní rok 2018 se řídíme platným zněním zákona o daních z příjmů, neboť novela ZDP zatím nebyla schválena. Poznámky k nedávným novelám uvádíme dále v textu.

Pokyn GFŘ D-22

Doplňme si, že důležité informace k dané problematice obsahuje aktualizovaný Pokyn D-22, na který se několikrát odkazujeme.

Výklad

Postupně si v první kapitole připomeneme tituly podle § 15 ZDP, pravidla pro nerezidenty zmíníme v části druhé, V závěrečné třetí kapitole naleznete nepopulární povinnosti prokazování.

1. NEZDANITELNÉ ČÁSTI ZÁKLADU DANĚ

Rozebereme si stručně základní pravidla týkající se darů (1.1), vybraných úroků (1.2), penzijní připojištění, pojištění a spoření (1.3), odborové příspěvky (1.4) a úhrady zkoušek souvisejících s dalším vzděláváním (1.5).

1.1 Podmínky pro poskytnutá bezúplatná plnění

Poskytnutá bezúplatná plnění (dary) musí splňovat několik parametrů, zejména účel, adresáta a je též stanoven finanční limit.

Příjemce a účel

Od základu daně je možné odečíst hodnotu poskytnutých bezúplatných plnění:

  • poskytnutých obcím, krajům, organizačním složkám státu, právnickým osobám se sídlem na území České republiky, jakož i právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle zvláštního zákona,

  • a to na financování vědy a vzdělání, výzkumných a vývojových účelů, kultury, školství, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti, tělovýchovné a sportovní a politickým stranám a politickým hnutím na jejich činnost.

Příklad
Fyzická osoba poskytla dvě bezúplatná plnění, jeden právnické osobě – střední škole, druhý obchodní společnosti. Jen první bezúplatné plnění může být zohledněno pro snížení základu DPFO, neboť:

  • předpokládáme využití daru u školy pro potřeby školství,

  • podnikatelský subjekt nevykonává některou z výše uvedených činností.

Rada
Kdyby bylo bezúplatné plnění pro právnickou osobu, "neziskovou", která je činná v oblasti kultury, bylo by možné takové bezúplatné plnění uznat.

Příjemce FO

Příjemcem bezúplatného plnění může být i fyzická osoba s bydlištěm na území ČR. Podmínkou je, že provozuje školy, školská a zdravotnická zařízení a zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat a že bezúplatné plnění bude použito na financování těchto zařízení.

Příklad
Další bezúplatné plnění poskytla fyzická osoba jiným fyzickým osobám: umělci a "podnikateli", který se stará o opuštěná zvířata. Jen druhé bezúplatné plnění lze použít, protože v prvém případě jde o podnikání

Pozor!
Zákon o daních z příjmů nabízí výjimečné další snížení základu daně. Jde o bezúplatné plnění fyzickým osobám s bydlištěm na území ČR, které jsou poživateli částečného nebo plného invalidního důchodu. Nebo jsou příjemci dlouhodobě těžce zdravotně postižené nezletilé děti vyžadující mimořádnou péči podle zvláštních právních předpisů a bezúplatné plnění použijí na zdravotnické prostředky.

Zde je speciální limit – bezúplatné plnění jako nezdanitelnou část základu daně lze uznat nejvýše do částky nehrazené zdravotními pojišťovnami, nebo v případě rehabilitační a kompenzační pomůcky uvedené ve zvláštním právním předpisu nejvýše do částky nehrazené příspěvkem ze státního rozpočtu, případně musí jít o majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání.

Příklad
Tentokrát věnuje fyzická osoba bezúplatné plnění handicapované osobě na pomůcky, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Toto bezúplatné plnění je uznáno téměř bez limitu (viz dále "absolutní maximální limit").

Výše poskytnutého bezúplatné plnění

Pro poplatníky daně z příjmů FO platí limity:

  • minimální: úhrnná hodnota poskytnutých bezúplatných plnění ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč,

  • maximální: v úhrnu lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně.

Příklad
Fyzická osoba vykázala za rok 2018 základ daně ve výši 400 000 Kč. Pokud budou "uznaná" poskytnutá bezúplatná plnění v hodnotě 75 000 Kč, lze akceptovat snížení "jen" o 60 000 Kč.

Pozor!
Nevyužitá část daru propadá, proto je vhodné zejména v závěru kalendářního roku zvážit výši daru, třeba jeho část přesunout do "Tříkrálové sbírky".

Manželé

Kdyby některé z poskytnutých bezúplatných plnění, z "neuznané" výše, poskytli třeba manželé, nic jim nebrání v tom, aby si tuto částku rozdělili, tj. optimálně snížili základ daně.

Ocenění poskytnutých bezúplatných plnění

Neměl by s oceněním být žádný problém – "částka" by měla být jasně identifikována. Většina darů je charakteru finančního.

Pokyn D-22

V názoru daňové správy jsou k § 15 uvedeny další doplňující poznámky a podmínky, které jsou komentovány v jednotlivých článcích ke konkrétním titulům nezdanitelných částí základu daně. Na některé upozorňujeme v následujícím textu.

Podle Pokynu D-22 poskytnuté bezúplatné plnění prokáže poskytovatel dokladem, ze kterého musí být patrno, kdo je příjemcem bezúplatného plnění, hodnota bezúplatného plnění, předmět bezúplatného plnění, účel, na který bylo bezúplatné plnění poskytnuto, a datum poskytnutí.

Nepeněžní dary

Jako poskytnuté bezúplatného plnění na zdravotnické účely se hodnota jednoho odběru krve bezpříspěvkového dárce oceňuje částkou 3 000 Kč.

Dárci krve si mohou uplatnit tuto nezdanitelnou část základu daně pouze v případě, že jim nebyly uhrazeny jiné než prokázané cestovní náhrady spojené s odběrem podle zákona o specifických zdravotních službách.

Rada
Velmi krátce si připomeneme

Nahrávám...
Nahrávám...