Input:

Mateřská dovolená

2.2.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Mateřská dovolená

Ing. Růžena Klímová

Mateřská dovolená patří mezi důležité překážky v práci na straně zaměstnankyně. Dle zákoníku práce zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnankyně v práci po dobu mateřské dovolené. O poskytnutí mateřské dovolené (na rozdíl od rodičovské dovolené) zaměstnankyně nemusí žádat, postačí, že zaměstnavateli oznámí nástup této dovolené na předepsaném tiskopise potvrzeném příslušným lékařem. Doba mateřské dovolené je ve smyslu § 195 ZP dobou pracovního volna, kterou je zaměstnavatel povinen omluvit. Na rozdíl od rodičovské dovolené, která přísluší i muži, mateřská dovolená přísluší pouze ženě.

Pokud zaměstnankyně splní podmínky stanovené zákonem, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se o tyto podmínky:

  • účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství alespoň 270 kalendářních dnů,

  • těhotenství musí skončit porodem,

  • podmínka ztráty výdělku.

Z výše uvedeného vyplývá, že žena na mateřské dovolené pobírající peněžitou pomoc v mateřství nesmí vykonávat práci, z níž plyne nárok na tuto dávku. Může však vykonávat jinou činnost nebo jiné práce, z nichž nárok na peněžitou pomoc v mateřství neplyne.

Délka mateřské dovolené náleží zaměstnankyni po dobu:

  • 28 týdnů - v souvislosti s porodem a péčí o jedno narozené dítě;

  • 37 týdnů - v souvislosti s porodem a péčí o narozené

Nahrávám...
Nahrávám...