Input:

§ 307 ZP Mzdová, platová a ostatní práva v pracovněprávních vztazích

29.4.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.13.307
§ 307 ZP Mzdová, platová a ostatní práva v pracovněprávních vztazích

JUDr. Věra Bognárová

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 4a – možnost odchýlení se od ustanovení zákoníku práce

    • § 19 odst. 1 – neplatnost právních jednání

    • § 22–23 – kolektivní smlouva

    • § 109 odst. 3 – zaměstnavatelé poskytující plat

    • § 113 – mzdový výměr

    • § 136 – platový výměr

    • § 305 – vnitřní předpis

Ustanovení upravuje závazná pravidla posuzování částečné neplatnosti mzdového nebo platového výměru a stanoví postup, pokud jsou stejná práva upravena více prameny, tj. smlouvou, bez ohledu na to, zda kolektivní nebo individuální, nebo vnitřním předpisem, případně jednostranným prohlášením. Pravidla obsažená v § 307 ZP jsou kogentní (závazná), tj. nelze se od nich odchýlit, a při řešení případné částečné neplatnosti mzdového nebo platového výměru či posuzování stejného práva upraveného různými právními prameny se podle nich musí postupovat.

Mzda se může kromě dohody (smluvní mzda) určit také mzdovým výměrem, který se vydává podle § 113 odst. 4 ZP. Mzda je plnění, které se poskytuje za výkon práce zaměstnanci zaměstnavatele podnikatelského typu, tj. jiného zaměstnavatele než uvedeného v § 109 odst. 3 ZP.

Zaměstnancům zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 ZP přísluší za výkon práce plat, jehož pravidla jsou upravena v § 122 a násl. ZP a na ně navazujícím nařízením vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Jedná se zejm. o státní zaměstnance, zaměstnance příspěvkových organizací, příp. školských právnických osob. Pokud mzdový nebo platový výměr zakládá právo zaměstnance v pracovním poměru v menším rozsahu, než plyne ze smlouvy nebo jak to stanoví vnitřní předpis, je v dotčené části neplatný. Částečná neplatnost znamená, že pokud výměr stanoví, že zaměstnanci přísluší mzda nebo plat v menším rozsahu, než to upravuje dohoda se zaměstnancem, kolektivní smlouva nebo jak stanoví vnitřní předpis, je takto upravené právo ve mzdovém výměru neplatné a podle formulace a obsahu smlouvy nebo vnitřního předpisu zaměstnanci přísluší právo podle těchto právních jednání.

Jen pro úplnost je třeba uvést, že částečná neplatnost se spíše bude týkat mzdového výměru, protože zaměstnavatel při sjednávání mzdy nebo jejím stanovení ve vnitřním předpisu je zpravidla vázán výhradně minimálními limity nebo povinně poskytovanými složkami mzdy s uvedením jejich minimální výše, ale může jinak mzdu poskytovat podle dohody v kolektivní smlouvě, nebo jak ji stanoví ve vnitřním předpisu. Zaměstnavatel poskytující mzdu se proto může více než ten, který poskytuje plat, v úpravě poskytování mzdy odchylovat od ustanovení zákoníku práce. Chybně vystavený mzdový výměr, pokud je zaměstnanci ve mzdovém výměru přiznáno menší právo, než mu přísluší z kolektivní smlouvy (např. výše příplatku za práci přesčas nebo příplatku za práci o sobotách a nedělích), je v této části neplatný. Neplatnost se netýká celého mzdového nebo platového výměru, ale pouze té části, ve které je upraveno menší právo. Zaměstnanci přísluší poté právo ve výši a

Nahrávám...
Nahrávám...